Delegate Ranks

NameAwardCommittee ConferencePointsTotal Points
Atheek AzmiBest DelegateUNESCO (Tier 2)IMUN 201763
Higher CommendationUNSC (Tier 4)HFCMUN 201757.5120.5
Asjad Arshad
Best DelegateGeneral Assembly 1 (Tier 1)ACMUN 201760
Best DelegateGeneral Assembly 4 (Tier 1)HFCMUN 201760120
Prashen FernandoBest DelegateUNHRC (Tier2)ACMUN 201763
Higher CommendationCCPCJ (Tier3)HFCMUN 201755118
Maleeka HassanHigher CommendationGeneral Assembly 1 (Tier 1)ACMUN 201750
Best DelegateCCPCJ (Tier3)HFCMUN 201766116
Dhanuja JayasingheBest DelegateUNSC (Tier4)ACMUN 201769
Honorary MentionCCPCJ (Tier3)HFCMUN 201744113
Thsrusha Fernando
Higher CommendationUNESCO (Tier 2)IMUN 201752.5
Best DelegateGeneral Assembly 3 (Tier 1)HFCMUN 201760112.5
Mindula Wijeyanandan
Higher CommendationUNSC (Tier 4)ACMUN 201761.5
Honorary MentionUNSC (Tier 4)IMUN 201746103.5
Jaimmy Nanayakkara
Higher CommendationUNHRC (Tier2)ACMUN 201752.5
Higher CommendationGeneral Assembly 3 (Tier 1)HFCMUN 201750102.5
Ovindu Randunu
Honorary MentionUNESCO (Tier 2)IMUN 201742
Higher CommendationGeneral Assembly 4 (Tier 1)HFCMUN 20175092
Kumal Udamulla
Higher CommendationGeneral Assembly 1 (Tier 1)ACMUN 201750
Honorary MentionGeneral Assembly 3 (Tier 1)HFCMUN 20174090
Areeb AtheekHonorary MentionGeneral Assembly 1 (Tier 1)ACMUN 201740
Honorary MentionUNSC (Tier 4)HFCMUN 20174686
Amaniya Fazal
Honorary MentionUNHRC (Tier2)ACMUN 201742
Honorary MentionILO (Tier3)HFCMUN 20174486
Malin Kaushika
Best New DelegateUNHRC (Tier2)ACMUN 201731.5
Higher CommendationGeneral Assembly 4 (Tier 1)HFCMUN 20174071.5
Deveen Harischandra
Best DelegateUNSC (Tier 4)HFCMUN 20176969
Inuja AluwihareBest DelegateILO (Tier3)HFCMUN 20176666
Randesh Tharindu WickrameBest DelegateECOSOC (Tier2)HFCMUN 20176363
Chayu Damsinghe
Higher CommendationUNSC (Tier 4)IMUN 201757.557.5
Tiasha Kamalgoda
Higher CommendationILO (Tier3)HFCMUN 20175555
Ravindu Wijesinghe
Higher CommendationUNESCO (Tier 2)IMUN 201752.552.5
Thevira Wijesinghe
Higher CommendationECOSOC (Tier2)HFCMUN 201752.552.5
Shaheen Abdul Gani
Higher CommendationGeneral Assembly 3 (Tier 1)HFCMUN 20175050
Chewantha Jayasundera
Honorary MentionUNSC (Tier 4)ACMUN 20174646
Chaveendra DunuwilleHonorary MentionCCPCJ (Tier3)HFCMUN 20174444
Abdul Basith NawshardHonorary MentionILO (Tier3)HFCMUN 20174444
Yasiru Inudwara
Honorary MentionUNHRC (Tier2)ACMUN 20174242
Rahul De Silva
Honorary MentionUNESCO (Tier 2)IMUN 20174242
Mindara Budara Wickramasinghe
Honorary MentionECOSOC (Tier2)HFCMUN 20174242
Sajid SaleemHonorary MentionECOSOC (Tier2)HFCMUN 20174242
Thinula KarunarathneHonorary MentionECOSOC (Tier2)HFCMUN 20174242
Shalindra PereraHonorary MentionGeneral Assembly 4 (Tier 1)HFCMUN 20174040
Imaad MuwatidHonorary MentionGeneral Assembly 4 (Tier 1)HFCMUN 20174040
Philip SurendranHonorary MentionGeneral Assembly 3 (Tier 1)HFCMUN 20174040
Saheen Abdul Gani
Honorary MentionGeneral Assembly 1 (Tier 1)ACMUN 20174040
Yasanjeewa Nanayakkara
Honorary MentionGeneral Assembly 1 (Tier 1)ACMUN 20174040
Tharidu Peries
Best FPS/PPUNSC (Tier 4)ACMUN 201734.534.5
Siddantha Wedanayake
Best FPS/PPUNSC (Tier 4)HFCMUN 201734.534.5
Dojitha Attapattu
Best FPS/PPCCPCJ (Tier3)HFCMUN 20173333
Rivindu Samadhith Perera
Best FPS/PPILO (Tier3)HFCMUN 20173333
Shaquille Balasuriya
Best FPS/PPUNHRC (Tier2)ACMUN 201731.531.5
Ibrahim JameelBest FPS/PPECOSOC (Tier2)HFCMUN 201731.531.5
Deepak Mahtani
Best FPS/PPGeneral Assembly 1 (Tier 1)ACMUN 20173030
Vidul RatiyalaBest FPS/PPGeneral Assembly 4 (Tier 1)HFCMUN 20173030
Gavyn Mrshall
Best FPS/PPGeneral Assembly 3 (Tier 1)HFCMUN 20173030
The above are the ranks of delegates that won awards at MUNation partner conferences since the inception of this system. The points are awarded as follows:

=Committee points*Award points

Award Points:
Best Delegate - 6
Higher Commendation -5
Honorary Mention - 4
Best FPS/PP - 3
Best Novice - 3

Committee points:
Tier 1 - 1.0
Tier 2 - 1.05
Tier 3 -1.1
Tier 4 - 1.5